Avalynės istorija

Avalynės istorija:

Seniausia avalynė iki šiol, buvo rasta Fort Rock urve, JAV. Tyrimai parodė, jog šiai avalynei, nuaustai iš plekšnės odos, yra mažiausiai 10000 metų.

Daugelis tautų senovėje, tokių kaip egiptiečiai, induistai ar graikai, beveik nenešiojo jokios avalynės ir didžiąją savo gyvenimo dalį, pravaikščiojo basi. Egiptiečiai ir induistai kartais nešiodavo dekoratyvią avalynę įvairioms apeigoms ar ritualams, tokia avalynė neteikdavo jokios praktinės naudos ir neapsaugodavo kojų. Senovės Graikai dažnai į avalynę žiūrėjo kaip į nereikalingą ir netgi kaip į neestetišką dalyką. Avalynę jie, dėvėjo teatre, ūgiui padidinti, bet daugelis mieliau eidavo basomis. Atletai senosiose olimpinėse žaidynėse dalyvaudavo basi ir nuogi. Netgi Dievai ir herojai, buvo vaizduojami basi. Ir Aleksandras didysis pusę senojo pasaulio užkariavo su “basomis” armijomis.

Romėnai, kurie galiausiai nukariavo graikus ir pasisavino daugelį jų kultūros bruožų, neperėmė graikų suvokimo apie rūbus bei avalynę. Romėnai aprangą suvokė kaip jėgos ženklą, o avalynę – kaip būtinybę civilizuotame pasaulyje, visdėlto, vergai ir mokiniai vaikščiodavo basomis.  Yra daug paminėjimų apie batų dėvėjimą Biblijoje. Tais laikais, vestuvių progą, tėvas dovanodavo savo žentui batų porą, kaip šeimos įgaliojimų perdavimo simbolį.

Viduramžiais, tiek vyrai, tiek moterys dėvėjo klumpes, dažnai laikomas šiuolaikiškų aukštakulnių batų pirmtakėmis, o vargšai, bei žemųjų luomų žmonės buvo basi. 15 amžiuje, Turkijoje buvo sukurti Šopinai (aukštakulniai) ir įprastai būdavo 17-20 cm. aukščio. . Šie batai išpopuliarėjo Venecijoje ir visoje Europoje kaip statuso simboliu, atskleidžiančiu socialinės padėties gerovę.

16 amžiuje, aukštuomenė pradėjo nešioti aukštakulnius, kad atrodytų aukštesni ir didesni. Kaip pavyzdys galėtų būti Katerina de Mediči ar Anglijos karalienė Marija I-oji. Iki 1580 metų, vyrai taip pat nešiojo juos ir asmuo susijęs su valdžia, šlove ar sėkme dažnai buvo vadinamas kaip “turintis gerus kulnus” (t.y.: dėvintis aukštakulnius). Šiuolaikinėje visuomenėje aukštakulniai yra neatskiriama moterų mados dalis, dažnai laikoma seksualumo atributu.

ALDO.LT